+90 542 719 5763
blog image

“Yeter Artık” Diyen Ev Hanımları İçin Temizlik Tüyoları

Ev hanımlarının görevleri dışarıdan kolay gibi gözükse de aslında oldukça zordur. Özellikle ev temizliği hakkında tüyoları bilmeyen ev hanımları kısa sürede pırıl pırıl yapabileceği alanlar için saatlerce hatta günlerce uğraşmaktadır. Ev hanımlarını bu durumdan kurtararak en kısa süre içerisinde yaşam alanlarını tertemiz yapmalarını sağlayacağız. İşte hayat kurtaracak o tüyolar şu şekilde:

  • Cam Temizliğinde Bez İle Uğraşmayın!

Pencere, mutfak dolapları ve tablo gibi camların yer aldığı alanları bezle silmekle uğraşmayın. Bezle silindiği takdirde sildiğiniz yerlerde benek şeklinde su lekeleri kalacaktır ancak gazete kağıdı ve cam sil suyu bu durumdan şikayetçi olan ev hanımları için birebir. Dışarıda dolaşırken esnafların cam vitrinleri gazete sildiklerini görmüşünüzdür. Bunun nedeni ise camın lekesiz bir hale dönüşmesidir. Artık tüm gününüzü cam silmek için ayırmanız gerekmeyecek.

.

.

  • Tost Makinesi

Tost makinesinin iç yapısı tırtıklı olması nedeniyle temizlenmesi oldukça zor bir eylemdir. Fast Food dükkanlarında yer alan tost makinelerinin nasıl temizlendiğini birçok ev hanımı tarafından merak konusudur. Bu yerlerde tel fırçalar kullanılmaktadır. Evde bu fırça abartılı gelebilir ancak bunun yerini sert fırçalı diş fırçaları kullanılabilir. Aralarını diş fırçasıyla temizledikten sonra herhangi bir bez veya süngerle yağını alıp istediğiniz dolaba gönül rahatlığıyla kaldırabilirsiniz.

.

.

  • Klozet ve Jakuzi

Çoğu ev hanımı ne yazık ki klozet ve jakuzi gibi alanlarının temizliği yapar iken ilkel yöntemleri kullanmaktadır. Fırçaları dakikalarca sürterek temizlemek yerine çamaşır suyunu sararmış bölgelere bolca döküp 5 -10 dakika sonra üzerine su dökmeniz veya sifona basmanız yeterli olacaktır. Özellikle sararmış yüzeyleri bembeyaz parlatacaktır. Bu işlemi yaparken o alanda fazla solumamayı ve maske takmanız önerilir. Fazla solumanız halinde sağlınıza zarar verebilir.

  • Ocak ve Davlumbaz

Ocak, davlumbaz ve çevresi ne yazık ki ev hanımları tarafından en çok şikayet edilen noktalardan bir tanesidir. Bu alanlar yağlı olması nedeniyle çoğu kişi bulaşık deterjanları kullanmaktadır ancak bu alanları yağ çöz adı altında satılan kimyasal maddeler kullanmanız bu alanların daha temiz olmasını ve hızlı şekilde bitmesinde yardımcı olacaktır. Yağ çöz kullanırken mutlaka maske ve eldiven kullanınız. 

.

.

  • Musluk

Mutfakta, banyoda ve lavaboda yer alan musluklar gün geçtikçe mat bir görünüme sahip olacaktır. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu yağlı kağıttır. Yağlı kağıt ile zımpara yapıyormuş edasıyla musluğunuzu iyice sürterek ovalayın. Sonucun mükemmel olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

.

.

.

  • Bulaşık Süngeri

Bulaşık süngerleri bir süre kullanımdan sonra kötü bir kokuya dönüşebiliyor. Bu kokudan kurtulmanın en basit yolu mikro dalgadır. Kulağınıza şaka gibi gelebilir ama gerçek! Bulaşık süngerini öncelikle ıslatarak bulaşık deterjanı ile iyice köpürtüp ardından mikro dalgaya sokuyoruz. Orta ayarda 1 – 2 dakika beklettiğiniz bulaşık süngeri yeni almış gibi tertemiz olacak.

.

  • Yağlı Tava

Üzerimize yağlı bir şey döküldüğü zaman üzerine hemen tuz dökeriz. Bu durumu neredeyse çoğu insan yaşamıştır. Bunun nedeni ise tuzun yağı çekmesidir. Yağlı tavanızın içerisine öncelikle tuz dökünüz. Döktüğünüz tuzu güzelce yayınız ve üzerine su dökerek iyice sürterek temizleyiniz. Tavadaki yağlar güzelce temizlenecek ve yapışkan yanıklar ortadan kalkacak.

Temizlik için vakti kalmayan kişiler herhangi bir temizlik şirketi ile görüşüp detaylı ev temizliği yaptırabilir. Kütahya ev temizliği yılların verdiği tecrübesi sayesinde sizlere yardımcı olacaktır.

Paylaş:

Leave a comment

Bizi Aramak İçin Tıkla